କାବୁଲରେ ଖୋଲାଖୋଲି ବୁଲୁଛି ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଖଲିଲ ହକାନୀ

କାବୁଲ ,୨୧।୮: ( ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଆଫଗାନୀସ୍ଥାନକୁ ତାଲିବାନ କବଜା କରିବା ପରେ ବିଶ୍ବର ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ହାଣ୍ଟେଡ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କାବୁଲରେ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଆଜି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଖଲିଲ ହକାନୀ କାବୁଲ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଖାଲିଲ ହକାନୀଙ୍କ ନାମରେ ଆମେରିକା 5 ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ 37 କୋଟି 15 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଆଜି ସକାଳେ ହକକାନି କାବୁଲର ପୁଲ-ଇ-ଖିସ୍ତି ମସଜିଦରେ ତାଲିବାନ ପ୍ରତି ଆନୁଗତ୍ଯ ରଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ମସଜିଦରେ ପ୍ରାୟ 100 ଜଣ ଲୋକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଖାଲିଲ ହକ୍କାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ।

ଆମେରିକାର ଖବରକାଗଜ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହକକାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ବିନା ଜୀବନ କାମ କରିବ ନାହିଁ। ଆମେ ସୁରକ୍ଷା ଦେବୁ ବୋଲି ଖାଲିଲ ହକାନୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ତଥା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ରଖାଯିବନାହିଁ।

ମସଜିଦରେ ଖାଲିଲ ହକାନୀଙ୍କ ଭାଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲୋକମାନେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ହକାନୀଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଖାଲିଲ ହକ୍କାନି ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ ଦଖଲ କରିବାରେ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି ।

ଜାଲାଲୁଦ୍ଦିନ ହକ୍କାନି 1970 ରେ ତାଙ୍କର ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। 2001 ରେ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ଦ୍ବାରା ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ଖସିଯିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା ।

ଯେବେଠାରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଆସୁଛି, ସେହି ଦିନଠାରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସେଠାରେ ଥିବା ରାସ୍ତାରେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। କାବୁଲରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଧରି ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରୁଛନ୍ତି। ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅତୀତରେ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ହତ୍ଯା କରୁଛନ୍ତି।