ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କୋହଲି !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୯ : (ସଂକେତ ଟିଭି) ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ବିବାଦ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ । ବିବାଦ ଏତେ ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା ଯେ ବିରାଟ କୋହଲି ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ବିସିସିଆଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ଯ କରିଦେଇଥିଲେ ।

ବିରାଟ କୋହଲି ଟି-20 ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବା ଘୋଷଣା ସହିତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଡ୍ରେସିଂ ରୁମରୁ ଅନେକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସମର୍ଥନ ନାହିଁ । ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ଉଠାଯାଉଛି ।

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଜୁନିୟର ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ମଝିରେ ଛାଡିଦେଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ବିରାଟ କୋହଲି ରୋହିତଙ୍କୁ ଦିନିକିଆ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ହଟାଯିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ଚୟନ କମିଟି ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ । କାରଣ ତାଙ୍କର ବୟସ ୩୪ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଚାହଁନଥିଲେ । ସେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ଦିନିକିଆ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉ, ଏହାସହ ଟି-20 ଫର୍ମାଟରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ ।

ସେପଟେ ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ଯ କରିଦେଇଥିଲା । କୋହଲି ପ୍ରକୃତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ବୋର୍ଡ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରିନଥିଲା । ତେବେ କୋହଲିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଜୁନିଅର ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇନଥିଲେ । କୋହଲିଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତାଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ପରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଯୋଜନା ବାହାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଫର୍ମରେ ନଥିଲେ ଋଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ସହ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ।

ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି କହିଛନ୍ତି, ‘ବିରାଟଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯୋଗାଯୋଗ । ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ କୋଠରୀ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ଥିଲା ଏବଂ ଖେଳାଳି ଭିତରକୁ ଯାଇ ଭିଡିଓ ଗେମ୍ ଖେଳିପାରନ୍ତି, ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିପାରନ୍ତି । ତେବେ ମୈଦାନ ବାହାରେ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ।

ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର କହିଛନ୍ତି, ‘ରୋହିତଙ୍କଠାରେ ଧୋନିଙ୍କ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ । ସେ ଜୁନିଅର ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କୁ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଉଦାସ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମାନସିକ ଦିଗ ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝନ୍ତି ।