ଲକ୍ଷୀମପୁର ଖେରୀ ହିଂସାକୁ ହିନ୍ଦୁ-ଶିଖ୍ ଲଢେଇରେ ପରିଣତ କରାଯାଉଛି : ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୧୦: (ସଂକେତ ଟିଭି) ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପିଲିଭିଟ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଣିଥରେ ନିଜ ଦଳର ସରକାରକୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷୀମପୁର ଖେରୀ ହିଂସାକୁ ‘ହିନ୍ଦୁ ଶିଖ ସଂଗ୍ରାମ’ରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, “ଲକ୍ଷୀମପୁରଖେରୀ ହିଂସାକୁ ‘ହିନ୍ଦୁ ଶିଖ ଯୁଦ୍ଧ’ ରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହା କେବଳ ଏକ ଅନୈତିକ ତଥା ମିଥ୍ୟା କାହାଣୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିପଦଜନକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜନୈତିକ ଫାଏଦାକୁ ଆମେ ଜାତୀୟ ଏକତାଠାରୁ ଉପରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲକ୍ଷୀମପୁର ଖେରୀ ଘଟଣାର ଏକ ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ ସେୟାର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ କାରକେଡ୍ ରେ ଥିବା ଏକ ଏସୟୁଭି ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଉ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ‘ଭିଡିଓ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ। ହତ୍ୟା କରି ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ନୀରବ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ନିରୀହ କୃଷକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ଥିର କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାଷୀଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ମୂଳକ ଭାବନା ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଏହା ସହିତ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଲକ୍ଷୀମପୁର ହିଂସାରେ କୃଷକଙ୍କ ସମେତ ଆଠ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଥିଲେ। ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚିଠି ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।