ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କୁ ହଟାଇଲା ଏନସିବି, ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ବ ନେଲେ ଓଡିଶା କ୍ଯାଡର ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ

ମୁମ୍ବାଇ ୦୬।୧୧: (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଆରୟନ ଖାଁ ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାରେ ଏକ ନାଟକୀୟ ମୋଡ଼ ଆସିଛି । ତଦନ୍ତକାରୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନସିବି) ମୁମ୍ବାଇ ଜେନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସମୀର ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ଼ଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରୁ ହଟାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଟିମରେ ଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ଅଫିସର ଆଉ ଚାରିଜଣଙ୍କୁ ବଦଳି କରାଯାଇଛି ।

ଏନସିବି କ୍ରୁଜ୍ ମାମଲା ସମେତ 6 ଟି ମାମଲା ମୁମ୍ବାଇ ୟୁନିଟ୍ ଏନସିବିର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ (ଏସଆଇଟି) କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏସଆଇଟି ଟିମ୍ ଆଜି ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଥିବା ଛଅଟି ମାମଲା ହେଲା ଆର୍ଯ୍ୟନ୍ ଖାନ୍ , ସମୀର ଖାନ, ଅରମାନ ଖାନ, ମୁମ୍ବ୍ରା କେସ୍ (MD),ଯୋଗେଶ୍ୱରୀ (ଚରସ ମାମଲା), ଡୋଗରି ୱାଲି (MDମାମଲା) । ଏହି ସମସ୍ତ ମାମଲା ଏନସିବିର ଗଭର୍ନିଂ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ୟାନ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିକାର ରହିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିଡିଜି ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ସିଂ ଜଣେ ଓଡିଶା କ୍ୟାଡରର 1996 ବ୍ୟାଚ୍ ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ୍ ସେବା (ଆଇପିଏସ୍) ଅଧିକାରୀ।

ଏନସିବି ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ (ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଜୋନ୍) ମୁଥା ଅଶୋକ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଶାସନିକ ଭିତ୍ତିରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଛଅଟି ମାମଲାରେ ବ୍ୟାପକ ତଥା ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବେ।

ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥା ସେବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଚାର୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ୱାନକେଡେ ଏଜେନ୍ସିର ମୁମ୍ବାଇ ଜୋନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ। କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ ମାମଲା ବ୍ୟତୀତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବାବ ମଲିକଙ୍କ ପୁତୁରା ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇ ଆଞ୍ଚଳିକ ୟୁନିଟରୁ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଅଭିନେତ୍ରୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ 2020 ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଅପରେସନ୍ ୟୁନିଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ଛଅଟି ମାମଲାର ତଦନ୍ତରେ ଏଜେନ୍ସି କିଛି ସମସ୍ୟା ପାଇଛି ଏବଂ ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ୟୁନିଟରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ସମୀରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ୍ଷମତାର ଦୁରୁପୋଯୋଗ କରି ଅର୍ଥ ଆଦାୟ, ଦୁର୍ନୀତି ଆଦି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନବାବ ମଲ୍ଲିକ । ଏହା ସହିତ ନିଜର ଭୁଲ ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ସେ ଚାକିରି କରିଥିବା ମଲ୍ଲିକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ସମୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରୁ ହଟାଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଜୋନର ଏକ ଟିମ କିମ୍ବା ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମକୁ ଏହି ମାମଲା ଓ ନବାବ ମଲ୍ଲିକ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଦେବାକୁ ସେ ନିଜେ ଅନୁରୋଧ
କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ରକ୍ଷା କରି ଏନସିବି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଗତ ସୋମବାରଦିନ ସମୀର ଏନସିବି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଯାଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ।

ଅକ୍ଟୋବର 2-3 ରୁ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ କ୍ରୁଜ୍ ମାମଲାରେ ଅଭିନେତା ଶାହରୁଖ ଖାନଙ୍କ ପୁଅ ଆର୍ୟ୍ୟନ ଖାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୱାନକେଡେ ମାମଲାର ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ସାକ୍ଷୀ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଦାବି କରିବା ପରେ ବିଭାଗୀୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। 30 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆର୍ୟ୍ୟନ ଖାନଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।