କୃଷି ଆଇନ ତ ପ୍ରତ୍ଯାହାର କଲ, ଏବେ ଚୀନ ସୀମା ଲଙ୍ଘିବା କଥା ମାନିଯାଅ : ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୧୧: (ସଂକେତ ଟିଭି) କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଣି ଥରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଦିନ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ସତ୍ୟତାକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ତିନୋଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ଯାହାର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ଚୀନ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର ଦଖଲର ସତ୍ୟତାକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଅନ୍ୟ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ସାମରିକ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଡିଜିଟାଲ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମେକାନିଜିମର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ଗଭୀର ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶେଷ ସାମରିକ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପରେ ବିକାଶର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।