ଦେବାଳିଆ ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ, ସ୍ବୀକାର କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୧୧: (ସଂକେତ ଟିଭି) ଦେବାଳିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ପାକିସ୍ଥାନ । ଦେଶ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ଥାନ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଏକଥା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ।

ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଟଙ୍କା ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଗକୁ ବିଦେଶୀ ଦେଶ ସମ୍ମୁଖରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପଡିବ। ପାକିସ୍ତାନୀ ଫେଡେରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ ରେଭିନ୍ୟୁ ର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରାକ ଏବଂ ଟ୍ରାସ୍ ସିଷ୍ଟମର ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ବାନ ହେଉଛି ଦେଶ ଚଳାଇବା । ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଋଣ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ହ୍ରାସ ତଥା ବଢୁଥିବା ବୈଦେଶିକ ଋଣର ସୁଧ ପ୍ରଦାନ ଯୋଗୁଁ ଆର୍ଥକ ସଂକଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପଦେଷ୍ଟା ଶୌକତ ତରିନ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟକୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଏବେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ । “ଫେଡେରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ରେଭିନ୍ୟୁ ର ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ 6.1 ଟ୍ରିଲିୟନ (ପ୍ରାୟ 300 ବିଲିୟନ ଅତିରିକ୍ତ) କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂସଦରେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ପାକିସ୍ଥାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ”