୭ବର୍ଷରେ ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ୨୭୮୩ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୦।୧୨: (ସଂକେତ ଟିଭି) ୨୦୧୪ରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୧୦,୭୫୬ଟି ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ୨୭୮୩ଟି ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଦେଶରେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସୂଚନା ଲୋକସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଲୋକସଭାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ନୂତନ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯୋଗାଯୋଗ, ଶାଖା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରକଳ୍ପର ସମାପ୍ତି ପୁନଃନିର୍ମାଣ କିମ୍ବା ମିଶ୍ରଣ। ପରିଚାଳନା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଠାକୁର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ୧୨,୪୫୮ଟି ସହାୟକ କମ୍ପାନୀରହିଛ । ୯ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ୧୪.୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରପ୍ତାନି ଇନଭଏସ୍ ବକେୟା ରହିଛି । ଏଥିରୁ ୯ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୩.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ରହିଛି । ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ , ଡିସେମ୍ବର ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯.୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ୧୫ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ରପ୍ତାନି ଇନଭଏସ୍ ଆକାରରେ ରହିଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭିନ୍ନି ଖିଲାପ ଦେୟ ଉପରେ ରପ୍ତାନି କ୍ରେଡିଟ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ କଭର ଅନ୍ତର୍ଗତ ରପ୍ତାନି କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଇସିଜିସି ) ଦ୍ୱାରା ୭୯.୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି।