ବ୍ୟାଙ୍କ ଘରୋଇକରଣକୁ ବିରୋଧ, ଦୁଇଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୧/୦୧: (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣକୁ ବିରୋଧ କରି ପୁଣିଥରେ ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଧର୍ମଘଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧର୍ମଘଟ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ (ଏଆଇବିଇଏ)ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗଦେବେ ।

ଫେବୃଆରୀ ୨୩ ଓ ୨୪ ତାରିଖ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଧର୍ମଘଟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥର ଦେଶର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଧର୍ମଘଟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଧର୍ମଘଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ଏଆଇବିଇଏ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସି.ଏଚ୍ ଭେଙ୍କଟ କଲାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂଗଠନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଧର୍ମଘଟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫୋରମ୍ ଅଫ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିଅନର ଦୁଇଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣକୁ ବିରୋଧ କରି ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ କରିବେ । ପୂର୍ବରୁ, ୧୫ ଏବଂ ୧୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଧର୍ମଘଟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଘରୋଇକରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଧର୍ମଘଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପୁଣିଥରେ ଧର୍ମଘଟ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଏହା କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ନୁହେଁ, ବରଂ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ମଧ୍ୟ ଏ ସଂଗ୍ରାମ ।