କେନ୍ଦ୍ର ଚାପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଟ୍ୱିଟର, ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୧: (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ସରକାରଙ୍କ ଚାପରେ କାମ କରୁଛି ଟ୍ୱିଟର। କେନ୍ଦ୍ର ଚାପରେ ଟ୍ୱିଟର କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କ ଫଲୋଅର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଘୋଷିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ବୋଲି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ଅଗଷ୍ଟରୁ ରାହୁଲଙ୍କ ଫଲୋଅର୍ସ ବଢ଼ିବାରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଯାଇଛି । ଭାରତରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓ ନିରପେକ୍ଷ ଭାଷଣକୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ଟ୍ୱିଟର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବୋଲି ଟ୍ବିଟର ସିଇଓଙ୍କୁ ରାହୁଲ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଫଲୋଅର ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଗତ ପ୍ରାୟ ସାତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ତାଙ୍କ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଚାରି ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ପରଠାରୁ ତାଙ୍କ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୨୭ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ରେ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁରଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇଥିବା ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଟ୍ବିଟର ଏହି ଚିଠିର ଜବାବ ରଖିଛି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିଠିର ଉତ୍ତରରେ ଟ୍ୱିଟର କହିଛି ଯେ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହ ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆମେ ଚାହୁଁ । ମ୍ୟାନିପୁଲେସନ ଏବଂ ସ୍ପାମ୍ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟରର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ଆମେ ମେସିନ୍ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଉପକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ବଟ୍ ଅନୁସରଣକାରୀ ଏବଂ ସ୍ପାମର ବୃହତ ସର୍ଟିଂ କରୁ । ଏହି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏପାରେ ବୋଲି ଟ୍ୱିଟର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।