୫ ଦିନରେ ୩୫୦୦ ଟଙ୍କା କମିଲା ସୁନା ଦର

ମୁମ୍ବାଇ ୧୬/୦୩: (ସଂକେତ ଟିଭି) : ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ଧିରେ ଧିରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ (ଏମସିଏକ୍ସ) , ଏପ୍ରିଲ୍ ଫ୍ୟୁଚର ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧.୩୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ମେ ଫ୍ୟୁଚର ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଭାରତରେ ସୁନା ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୫,୬୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୨,୦୭୦.୪୪ ଡଲାର ଛୁଇଁବା ପରେ ସ୍ପଟ ସୁନା ୦.୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧,୯୪୩.୦୯ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ବଣ୍ଡ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ସୁନା ଚାପରେ ରହିଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର, ଏପ୍ରିଲରେ ଫ୍ୟୁଚର ସୁନା ଏମସିଏକ୍ସ ଉପରେ ୬୮୪ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧,୬୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମେ ଫ୍ୟୁଚର ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଏବଂ ଏହା ୮୯୩ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୭,୯୫୧ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।