ଭାରତକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ ଚୀନ: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯।୦୪ : (ସଂକେତ ଟିଭି) ଯେପରି ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଯେପରି ଋଷ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିଜର ଦାବି କରିଛି, ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେହିପରି କରିପାରେ । ଏହା କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହିଁ । ଏହା ୟୁକ୍ରେନର ଡୋନେସ୍ତକ ଏବଂ ଲୁହାନସ୍କ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହାର ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ ନାହିଁ । ଏହି ଆଧାରରେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ସର୍ବଶେଷରେ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ? ସେ ୟୁକ୍ରେନ, ନାଟୋ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।’

ଚୀନ୍ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନୀତି ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ସେ କହୁଛି ଯେ ଲଦାଖ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭାରତର ଅଂଶ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ସରକାର ତାଙ୍କ ଚାଲବାଜିକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ଆକାରରେ ଆମର ଏକ ମଡେଲ ଅଛି । ଏହା ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସରକାର ସତ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ସତ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନକରିବୁ, ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡିଗଲେ ଆମେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।