ଆମେରିକା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୪ : (ସଂକେତ ଟିଭି) ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆମେରିକାରେ ଓ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଉଭୟ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ହୋଷ୍ଟ ଭାବରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୋଟ ୨୦ଟି ଟିମ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଆମେରିକା ଦଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଖେଳିବ । ରବିବାର ଦିନ ଦୁବାଇରେ ଆୟୋଜିତ ଆଇସିସି ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ୨୦ ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ଟି ଦଳ ସିଧାସଳଖ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପର ଶ୍ରେଷ୍ଠ -୮ ଟି ଦଳ ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦୁଇଟି ଆୟୋଜକ ଦେଶ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଅବଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ଦଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୀର୍ଷ ମାନ୍ୟତା ଦଳ ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଯଦି ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଦଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପର ଟପ୍-୮ ରେ ସଫଳ ହେବାରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଟପ୍ -୨ ବଦଳରେ ଟପ୍-୩ ଦଳ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଆଠଟି ଦଳ ଆଞ୍ଚଳିକ ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦୁଇ ଦଳ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଖେଳିବେ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଗୋଟିଏ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ।