ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କଲା ଚୀନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ ଟିଭି) ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ଉପରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛି ଚୀନ । ଚୀନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଅଭିଯାତ୍ରୀ (ଆବିଷ୍କାର ବା ଉଦ୍ଭାବନ କାରୀ) ଦଳ ସମୁଦ୍ରପତନ ଠାରୁ ୮ ହଜାର ୮୩୦ କିମି ଉଚ୍ଚରେ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ଉପରେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

ଖରାପ ପାଣିପାଗ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ସଞ୍ଚାଳିତ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଟି ଡାଟା ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ପାଇଁ ଉପଗ୍ରହ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସିଜିଟିଏନ (ଚାଇନା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟ୍‌ୱାର୍କ) ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଚାଇନାର ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ସିହ୍ନୁଆ ଅନୁସାରେ ଏହି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରେଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତ୍ୟକ ୧୨ ମିନିଟରେ ପ୍ରସାରଣ କରିବା ପାଇଁ କୋଡ଼ ସିଷ୍ଟମ କରାଯାଇଛି ।

ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ସହିତ ଏହା ଥଣ୍ଡା ପରିବେଶଯୁକ୍ତ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ଉପରେ କାମ କରିପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଅଭିଯାନଟି ଦଳ ପୃଥିବୀ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅଭିଯାନ ୨୦୨୨ ଅଧୀନରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଓ ନମୁନା ଅଭିଯାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନଟି ବରଫର ମୋଟେଇ ଓ ତୁସାରର ମୋଟେଇ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ସେଠାରେ ସମୁଦ୍ର ପତନ ଠାରୁ ୫ହଜାର ୮୦୦ ମିଟରରୁ ୮ ହଜାର ୩୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ମଧ୍ୟରେ ତୁସାର ଓ ବରଫ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟର ସମୁଦ୍ରପତନ ଠାରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚତାରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ସବୁଜ କଠୋରୀ ସାନ୍ଦ୍ରତାରେ ଭିନ୍ନତା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାର ଲକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି।

ମୋଟ ୧୬ଟି ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳ ଓ ୨୭୦ରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କେବଳ ୧୩ଜଣ ପର୍ବତାରୋହୀ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ଅଭିଯାନ କରିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପଛରେ ପକାଇଛି। ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଏଭେରେଷ୍ଟର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ସମୁଦ୍ର ପତନଠାରୁ ୮ହଜାର ୪୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ଏକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ସେତେ ବେଳକୁ ଚାଇନା ତିନୋଟି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ସମୁଦ୍ର ପତନରୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୭ ହଜାର ୨୮ ମିଟର, ୭ ହଜାର ୯୯୦ ମିଟର ଏବଂ ୮ ହଜାର ୩୦୦ ମିଟର ଉପରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ସାରିଥିଲା ।

ସିଜିଟିଏନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବେଜିଂର ସେହିଭଳି ଏବେ ସାତୋଟି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ଯାହାକି ସମୁଦ୍ର ପତନରୁ ୫ହଜାର ୨୦୦ ମିଟରରୁ ୮ହଜାର ୩୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଷ୍ଟେସନକୁ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଉପକରଣ ପାଖାପାଖି ୫୦ କି.ଗ୍ରା. ଆବଶ୍ୟକ ଓ ଏହାକୁ ଏଭେରେଷ୍ଟର ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ଷ୍ଟେସନଟି ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ପୋଲ୍‌ର ପାଣିପାଗ ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ରେକର୍ଡରେ ଥିବା ଶୂନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପୁରଣ କରି ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଡାଟା ସଂଗ୍ରହ କରିବ।