ସଚିନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିନାୟକ ହେବାର ସୁଯୋଗ ହରାଇଥିଲି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) : ଯୁବରାଜ ସିଂ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ । ଯିଏ ଏକଦା ତାଙ୍କର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଫର୍ମ ହେତୁ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କିପରି ଅଧିନାୟକ ହେବାର ସୁଯୋଗ ହରାଇଲେ ସେନେଇ ଯୁବରାଜ ସିଂ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଯୁବରାଜ ସିଂ ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜରେକରଙ୍କ ଆଗରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ନ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଯୁବରାଜ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରେଗ ଚାପେଲଙ୍କ ସହ ବିବାଦ ହେତୁ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇପାରିଲେ ନାହିଁ ।

ବିସିସିଆଇର କିଛି ଅଧିକାରୀ ଯୁବରାଜ ସିଂଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ପଦ ମଧ୍ୟ ହରାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଯୁବରାଜ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଅଧିନାୟକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି, ସେତେବେଳେ ଗ୍ରେଗ ଚାପେଲ ଏବଂ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ମୁଁ ସଚିନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲି । କିଛି ବିସିସିଆଇ ଅଧିକାରୀ ଏହି ଜିନିଷକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ମୁଁ ଶୁଣିଥିଲି ଯେ ସେ କାହାକୁ ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନୁହେଁ ।

ଯୁବରାଜ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୦୭ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଦଳରେ ନଥିଲେ । ମୁଁ ସେହି ସମୟରେ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଥିଲି ଏବଂ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ । ଦିନିକିଆ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ହୋଇ ମୁଁ ଭାବିଲି ଯେ ମୁଁ ଅଧିନାୟକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ହଠାତ ମୋତେ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ଛାଡି ଦିଆଗଲା । ୨୦୦୭ ଟି-୨୦ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ହଠାତ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ ।

ଯୁବରାଜ ସିଂ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୋ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୋର ଏଥିରେ କୌଣସି ଦୁଃଖ ନାହିଁ । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯଦି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଘଟିଥାନ୍ତା, ମୁଁ ମୋ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଥାନ୍ତି ।