ମେ ୩୧ ରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) : ମେ’ ୩୧ ରେ ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନର ଚକ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ସମସ୍ତ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରମାନେ ଧର୍ମଘଟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ରେଳବାଇର ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର ରେଲୱେ ବୋର୍ଡକୁ ନୋଟିସ ଦେଇଛନ୍ତି । ମେ’ ୩୧ ରେ ସେମାନେ ଧର୍ମଘଟ କରିବେ ବୋଲି ନୋଟିସରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଧନଞ୍ଜୟ ଚନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଦାବି ସଂପର୍କରେ ସରକାର ଏହା ଶୁଣୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବିକଳ୍ପ ବାକି ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୬,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି । ରେଳ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଅର୍ଦ୍ଧରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ୍ ମାଷ୍ଟର ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଯଦିଓ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ସିଫ୍ଟ ଆଠ ଘଣ୍ଟାର, କିନ୍ତୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଶିଫ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଯେଉଁ ଦିନ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର ସାପ୍ତାହିକ ଛୁଟି କରନ୍ତି, ସେହି ଦିନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଷ୍ଟେସନରୁ ଡାକିବାକୁ ପଡେ । ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କାମ କରାଯାଉଛି । ସରକାର ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ଧନଞ୍ଜୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଦାବି ତାଲିକା ରେଳ ବୋର୍ଡର ସିଇଓଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ରେଳବାଇରେ ସମସ୍ତ ଖାଲି ପଦବୀ ପୂରଣ , ସମସ୍ତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନାଇଟ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଭତ୍ତାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ୧୬.୦୨.୨୦୧୮ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୦୧.୦୧.୨୦୧୬ ରୁ ଷ୍ଟେସନ୍ ମାଷ୍ଟର୍ସ କ୍ୟାଡରରେ MACP ର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ , ସଂଶୋଧିତ ପଦବୀ ସହିତ କ୍ୟାଡରମାନଙ୍କର ପୁନର୍ଗଠନ , ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଚାପ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ପ୍ରମୁଖ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।