କେନ୍ଦ୍ରର ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ; ବିକ୍ରି ହେବନି ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) : ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିପିସିଏଲ)ର ୫୨.୯୮% ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ରଖିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସୌର ଶକ୍ତି ବଜାରରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ବିଡର ଏହି ଘରୋଇକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଥିରେ ୬୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିନିଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ସରକାର ବିଡରଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟରେଷ୍ଟ (ଇଓଆଇ) ମାଗିଥିଲେ। ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନୋଟି ବିଡ୍ ଥିଲା। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ମଧ୍ୟରେ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟତା ଅଭାବରୁ ଦୁଇଜଣ ବିଡର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ। ଏହା ବିପିସିଏଲ ର ଘରୋଇକରଣକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା। ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ପବ୍ଲିକ୍ ଆସେଟ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ବିଭାଗ (ଡିଆଇପିଏଏମ୍) କହିଛି ଯେ ଅନେକ କରୋନା ଜନିତ ସମସ୍ଯା ଏବଂ ଭୌଗୋଳିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଶ୍ୱରେ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି।

ଡିଆଇପିଏଏମ୍ କହିଛି, ବିଶ୍ୱ ସୌର ଶକ୍ତି ବଜାରରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଯୁଆଇପି, ବିପିସିଏଲ ର ବିନିଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିବାରେ ଅସମର୍ଥତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି, ବିପିସିଏଲର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଡିସ୍-ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ପାଇଁ ଥିବା ଇଓଆଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା କ୍ଯୁଆଇପି ରୁ ଆସିଥିବା ଇଓଆଇ ବାତିଲ୍ ହେବ।

ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷାକୁ ଆଧାର କରି ବିପିସିଏଲର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଡିସ୍-ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁନଃଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଭେଞ୍ଚର ପାଣ୍ଠି ଆପୋଲୋ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଇନ୍ ଏବଂ ଆଇ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଆଡଭାଇଜର୍ସ ବିପିସିଏଲରେ ସରକାରଙ୍କ ୫୩% ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଥିଲେ।