ଜୁନ୍ ୧ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଓ ସୁନା ହଲମାର୍କିଂ ସମେତ ହେବ ୬ଟି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) : ଜୁନ ୧ ତାରିଖରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଯାନଗୁଡିକର ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ହେବ ବୀମା ମହଙ୍ଗା
ଜୁନ ୧ରୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଓ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନର ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ବୀମା ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଅର୍ଥାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ବୀମା ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ୧୫୦ ସିସିରୁ ୩୫୦ ସିସି ମଧ୍ୟରେ ଯାନବାହନ ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ ୧,୩୬୬ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ୩୫୦ ସିସିରୁ ଅଧିକ ଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ ୨,୮୦୪ ଟଙ୍କା ହେବ ।

ଏସବିଆଇରୁ ଘର ଋଣ ନେବା ହେବ ମହଙ୍ଗା
ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଏହାର ଘରୋଇ ଋଣ ବାହ୍ୟ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଋଣ ହାର (ଇବିଏଲଆର) କୁ ୪୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ୭.୦୫% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବାବେଳେ ଆରଏଲଏଲଆର ୬.୬୫% ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ ରିସ୍କ ପ୍ରିମିୟମ (ସିଆରପି) ହେବ। ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର ଜୁନ୍ ୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଘର ଋଣ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଇବିଏଲଆର ୬.୬୫% ଥିବାବେଳେ ରେପୋ-ଲିଙ୍କ୍ ଋଣ ହାର (ଆରଏଲଏଲଆର) ୬.୨୫% ଥିଲା ।

ସୁନା ହଲମାର୍କିଂର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ
ସୁନାର ହଲମାର୍କିଂର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୫୬ଟି ପୁରୁଣା ଜିଲ୍ଲା ବ୍ୟତୀତ ୩୨ଟି ନୂତନ ଜିଲ୍ଲାରେ ହଲମାର୍କିଂ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ୨୮୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାରର ଚିହ୍ନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ୧୪, ୧୮, ୨୦, ୨୨, ୨3 ଏବଂ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ଅଳଙ୍କାର ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ । ଏଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ହଲମାର୍କିଂ ପରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ ।

ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେବା ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଜୁନ୍ ୧ରୁ, ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ, ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୫,୦୦୦ ବଦଳରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖିବାକୁ ପଡି଼ବ । ସେହିପରି ଜୁନ୍ ୧ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ଚେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଦେୟ ପଦ୍ଧତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାରବାର ଶୁଳ୍କ
ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆଇପିପିବି) ମାଧ୍ୟମରେ କାରବାର ମଧ୍ୟ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଆଇପିପିବି ଜୁନ୍ ୧୫ରୁ ନଗଦ କାରବାର ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ତିନିଟି ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା, ନଗଦ ଜମା ଏବଂ ମିନି ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ । ମାଗଣା କାରବାର ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନଗଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ନଗଦ ଜମା ୨୦ ପ୍ଲସ୍ ଜିଏସ୍ଟି ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ ମିନି ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ କାରବାର ୫ ପ୍ଲସ୍ ଜିଏସ୍ଟି ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ ।