ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ମାମଲାରେ ଇଡିର ସମନକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ କରିବ ‘ସତ୍ୟଗ୍ରହ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) : କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସୋମବାର ଦିନ ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ମାମଲାରେ ଇଡି ଅଫିସରେ ହାଜର ହେବେ । ଏହି ଦିନ କଂଗ୍ରେସ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନିକମ ଟାଗୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସିର ୨୫ ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ବିରୋଧ କରିବେ । କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏଥିରେ ଜାଣିଶୁଣି ଫସା ଯାଇଛି ।

ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରି ବିଜେପି କହିଛି, ‘ଉଭୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଇଡି ଆଗରେ ହାଜର ହେବାକୁ ପଡିବ ଓ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ନାଟକ କରୁଛି । ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ନେତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡାକୁଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଆପଣ କାହିଁକି ନାଟକ କରୁଛନ୍ତି? ଇଡି ସାମ୍ନାରେ ନିଜକୁ ଠିକ୍ ପ୍ରମାଣ କରନ୍ତୁ । ସତ୍ୟଗ୍ରହ କ’ଣ? ଏହି ନକଲି ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନକଲି ସତ୍ୟଗ୍ରହ ଦେଖି ପାଇଁ ଗାନ୍ଧିଜୀ ମଧ୍ୟ ଲଜ୍ଜିତ ହେବେ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ରାଜନୀତିର ବିଷୟ ନୁହେଁ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୨ ରେ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଡକାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ସେ ଦେଶ ବାହାରେ ଥିବାରୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦ୍ୱିତୀୟ ତାରିଖ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ୮ ଜୁନରେ ଡକାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କୋରୋନା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ୨୩ ଜୁନ୍ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଅଛି ଓ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରେ ।

କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଇଡି ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଜେନ୍ସିର ଅପବ୍ୟବହାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସତ୍ୟଗ୍ରହ କରିବାକୁ କହିଛି । କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ପୱନ ଖେଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଖବରକାଗଜ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବାରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡକୁ କଂଗ୍ରେସ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଦେଇଥିଲା । ଦେଶରେ ଏପରି କୌଣସି ଆଇନ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଖବରକାଗଜକୁ ଲୋନ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।