ସେନାକୁ ସର୍ବନାଶ କରିଦେବ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା : ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାରେ ସାରାଦେଶ ଏବେ ଜଳୁଛି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ବିରୋଧରେ ଜନ୍ତରମନ୍ତରରେ ବିରୋଧ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରତିବାଦ ସମୟରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଜୋରଦାର ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଆପଣଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବୁଝୁଛି, କିନ୍ତୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଦେଶ ଆପଣଙ୍କର, ଏହି ଦେଶର ଧନ ଆପଣଙ୍କର ଅଟେ। ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ତୁମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ଆମେ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଉପରେ ବସିଛୁ ଯାହା ଅହିଂସା ଦ୍ୱାରା ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା (ଅଗ୍ନିପଥ) କୁ ହରିଭାନ୍ଶ ରାୟଙ୍କ କବିତାର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଏହି ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବ । ଏହା ଏକ ଯୋଜନା ଯାହା ସେନାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବ । ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଉପାୟରେ ଏହି ସରକାରକୁ ସମାପ୍ତ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଧାରଣା ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟ କରି ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କୁ ତେରେଛା ବାଣ ମାରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାରମ୍ବାର ଚାକିରିର ମିଥ୍ୟା ଆଶା ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବେରୋଜଗାରର ‘ଅଗ୍ନିପଥ’ରେ ଚାଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ୮ ବର୍ଷରେ, ୧୬ କୋଟି ଚାକିରୀ ଦିଆଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଯୁବକମାନେ କେବଳ ପକୁ଼ଡ଼ି ଛାଣିବାର ଜ୍ଞାନ ପାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି।