ରାଫେଲ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟପାଳ: ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ

ମୁମ୍ବାଇ (ସଂକେତ ଟିଭି): ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂ କୋଶୟାରୀ ଜୁନ୍ ୩୦ ରେ ଏକ ଫ୍ଲୋର୍ ଟେଷ୍ଟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଶିବସେନା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉପରେ ଏକ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି, “ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜେଟ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ, ରାଫାଲ୍ ଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ନୁହେଁ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ସଂକଟକୁ ନେଇ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗୃହ ସରକାର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହରାଇଛନ୍ତି ।

ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ସଚିବଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛି । ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଜୁଲାଇ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଦାଲତ ସିନ୍ଦେ ଦଳର ବିଧାୟକଙ୍କ ଅଯୋଗ୍ୟତାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ କିଛି ବିଧାୟକ ବାକି ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶିବସେନା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉପରେ ଏକ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି, “ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜେଟ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ, ରାଫାଲ୍ ଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ନୁହେଁ ।

ଶିବସେନା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଏହି ଆଦେଶ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆଜି ଏହି ପିଟିସନର ଶୁଣାଣି ଚାଲିଛି ।

ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅଯୋଗ୍ୟତା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନିଅନ୍ତି, ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ହେବ ।

ରାଉତ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ କହୁଛୁ ଯେ ଏହି ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଗଲେ କୌଣସି ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଆମେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଇନଗତ ଭାବରେ କରିଛୁ । ଆମେ ଏକ ଆଇନଗତ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛୁ । ଯଦି ଆପଣ ଆମ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଆସ ଓ ଯୁଦ୍ଧ କର । ମୁଁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ସାମ୍ବିଧାନିକ ମୁଖ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ତେବେ ଆମେ ଯାହା କରିପାରିବୁ ତାହା କରିବୁ ।’

ଶିବସେନାର ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠିରେ ଅଛନ୍ତି । ସିନ୍ଦେ ଦଳ ବିଜେପି ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି । ସିନ୍ଦେ ଦଳର ବିଧାୟକମାନେ ଗୁଆହାଟୀରୁ ଫ୍ଲୋର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଗୁଆହାଟୀରୁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିଦ୍ରୋହରେ ବିଜେପି ନିଜର ଭୂମିକାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।