BusinessFeaturedLatest

ଶସ୍ତା ହେବ ଖାଇବା ତେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି): ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସରକାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ ।

ଗତ ମାସରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ସୋରିଷ ତେଲ ଓ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ ।

ବୈଶ୍ୱିକ ସ୍ତରରେ ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରି ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଖାଇବା ତେଲର ସର୍ବାଧିକ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ବ୍ରାଣ୍ଡର ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସମାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଭାରତ ନିଜର ଖାଇବା ତେଲ ଆବଶ୍ୟକତାର ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଶ୍ୱିକ ବଜାରର ଅନୁରୂପ କିଛି ମାସରେ ଖୁଦୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ଚାପରେ ଆସିଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବୈଶ୍ୱିକ ବଜାରରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଖାଇବା ତୈଳ ନିର୍ମାତାମାନେ ଗତ ମାସରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୦-୧୫ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ ଓ ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୈଶ୍ୱିକ ବଜାରରୁ ସଙ୍କେତ ନେଇ ଏମଆରପି ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ ।

ବୈଶ୍ୱିକ ମୂଲ୍ୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହ୍ରାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଖାଦ୍ୟ ସଚିବ ସୁଦର୍ଶନ ପାଣ୍ଡେ ସମସ୍ତ ଖାଇବା ତୈଳ ଆସୋସିଏସନ୍ ଓ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଇ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏମଆରପି ହ୍ରାସ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବୈଶ୍ୱିକ ଦରର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିବା କଥା କହିଛନ୍ତି ।