୫୭ ବର୍ଷ ପରେ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଗଢ଼ ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଜିତିଲା କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେପିକୁ ଝଟକା

ଭୋପାଳ (ସଂକେତ ଟିଭି): ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ​ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳ, ଉଜ୍ଜୈନ, ଇନ୍ଦୌର ସମେତ ୭ଟି ପୌର ସଂସ୍ଥାରେ ବିଜେପି ମେୟର ପଦବୀ ଦଖଲ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଦଳକୁ ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଏଠାରେ ୫୭ ବର୍ଷ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଜିତିଛି । ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶୋଭା ସିକରୱାର ବିଜେପିର ସୁମନ ଶର୍ମାଙ୍କ ଉପରେ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସର ମେୟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶୋଭା ସିକରୱାର ୨୮,୮୦୫ ଭୋଟରେ ବିଜେପିର ସୁମନ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୨,୩୫,୧୫୪ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ୨,୦୬,୩୪୯ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ବିଜେପିର ପରାଜୟ ଓ କଂଗ୍ରେସର ବିଜୟ ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ସତୀଶ ସିକରୱାରଙ୍କ ହେଉଛି । ଯାହାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶୋଭା ସିକରୱାର ଜିତିଛନ୍ତି । ବିଜେପିରେ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଏଣ୍ଟ୍ରି ପରେ ଗେରୁଆ ଦଳ ଛାଡ଼ି କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ସିକରୱାର ବିଧାନସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ନିଜର ଶକ୍ତିର ଅନୁଭବ କରାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଜଣେ ଅତି ଘନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

କଂଗ୍ରେସ ସହ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଯେତେବେଳେ ବିଜେପି ଶିବିରକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମୁନ୍ନା ଲାଲ ଗୋୟଲ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଦଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ମୁନ୍ନାଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ପୁରୁଣା ବିଜେପି ନେତା ସତୀଶ ସିକରୱାର କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସିକରୱାର ମୁନ୍ନାଙ୍କୁ ୮,୫୫୫ ଭୋଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୮ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୁନ୍ନା ସିକରୱାରଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଥିଲା ।

ସତୀଶ ସିକରୱାର ବିଜେପିର କାଉନସିଲର ରହିସାରିଛନ୍ତି ଓ ଜଣେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରର ନେତାର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି । ସେ ବିଜେପି କ୍ୟାଡର ଉପରେ ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।