ଆମେ ମଲା ପରେ ତୁମେ କେତେ ଜିଏସଟି ନେବ : ମମତା ବାନାର୍ଜୀ

କୋଲକାତା (ସଂକେତ ଟିଭି): ଦହି, ଚାଉଳ, ଏପରିକି ହସ୍ପିଟାଲ ବେଡ଼ ଉପରେ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଜିଏସ୍ଟିର ନୂଆ ଦରକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ରାଲିରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମାରିବା ପରେ କେତେ ଜିଏସ୍ଟି ଆଦାୟ କରାଯିବ ।

କୋଲକାତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ରାଲିରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ନିଜର ପରିଚିତ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଶୈଳୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ଓ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ମାରିବା ଉପରେ କେତେ ଜିଏସ୍ଟି ଚାର୍ଜ ଲାଗିବ । ଆପଣ ଭାରତର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ କେତେ ଲୁଟ କରିବେ?”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିକଟରେ ଜିଏସ୍ଟି ପରିଷଦ ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ଟିକସ ଅଧୀନରେ ଅଣାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସରକାର ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଜିଏସ୍ଟିର ନୂଆ ସ୍ଲାବ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଓ ଲେବଲ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଉପରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମାଲୋଚନା ହେଉଛି ଟ୍ୟାକ୍ସ, ମାଛ, କଦଳୀ, ପନିର୍, ଲସି, ମହୁ, ଶୁଖିଲା, ଚାଉଳ, ଶୁଖିଲା ସୋୟାବିନ୍, ମଟର, ଗହମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରଡକ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ରିହାତି ମିଳୁଥିଲା ​।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଟଲାସ୍ ସହିତ ମାନଚିତ୍ର ଓ ଚାର୍ଟ, ଦୈନିକ ୧୦୦୦ ରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟର ହୋଟେଲ ରୁମ୍ ଓ ସୌର ୱାଟର ହିଟର ଓ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ରୁମ୍ ଭଡା ଉପରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି (ଆଇସିୟୁକୁ ବାଦ ଦେଇ) ଆଦାୟ କରାଯିବ । ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ / ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଇଙ୍କ, ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଛୁରୀ, କାଗଜ କାଟିବା ଛୁରୀ ଓ ‘ପେନ୍ସିଲ୍ କଟର’, ଏଲଇଡି ଲ୍ୟାମ୍ପ, ଡ୍ରଇଂ ଓ ମାର୍କିଂ କରୁଥବା ପ୍ରଡକ୍ଟ ଉପରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ସଡକ, ବ୍ରିଜ୍, ରେଳବାଇ, ମେଟ୍ରୋ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବିଶୋଧନାଗାର ଓ ଶବଦାହ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ ମାତ୍ର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁଥିଲା । ରୋପୱେ ଓ କିଛି ସର୍ଜିକାଲ୍ ଯନ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ସ୍ଲାବକୁ ଅଣାଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏଗୁଡିକ ଉପରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ।