ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତ୍ନୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ, ସଂସଦରେ ହଙ୍ଗାମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: (ସଂକେତ ଟିଭି) ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସର ନେତା ଅଧୀର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ରପତ୍ନୀ’ କହିବାରୁ ସଂସଦରେ ଭାରି ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଛି । ବୁଧବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଧୀର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ଏହାକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିନେଇଛି । ସଂସଦରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଓ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଜୋରଦାର ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ।

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶଠାରୁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହଙ୍ଗାମା କାରଣରୁ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାର କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱିପ୍ରହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ବିଜେପି କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ । ସେପଟେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ରପତ୍ନୀ’ କହିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଠାରୁ କ୍ଷମା ମାଗିଛି ।

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ବୟାନ ତାଙ୍କ ଦଳର ଚିନ୍ତାଧାରା କ’ଣ କହୁଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତ୍ନୀ ବୋଲି କହି ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ଜୀ ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଚିନ୍ତାଧାରା ଆଦିବାସୀ ବିରୋଧୀ ଓ ମହିଳା ବିରୋଧୀ । କେବଳ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ନୁହଁନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ୍ । ଲୋକସଭା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟସଭା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଉଠାଇଛି । ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ।

ଏହି ସମୟରେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ହଠାତ୍ ତାଙ୍କ ପାଟିରୁ ଏହି ଶବ୍ଦ ବାହାରିଛି । ତାଙ୍କର କୌଣସି ଖରାପ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନଥିଲା । କ୍ଷମା ମାଗିବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଲ ବଶତଃ ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ମୁହଁରୁ ବାହାରି ଯାଇଛି । ମୁଁ ପ୍ରଥମେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଥିଲି ଓ ଏହାସହ ସମୟରେ ‘ରାଷ୍ଟ୍ରପତ୍ନୀ’ ଶବ୍ଦ ବାହାରି ଯାଇଥିଲା । ଗତକାଲି ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବିଜୟ ଚକ ତରଫରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲୁ, ଆମକୁ ପଚରାଗଲା ଆପଣ କେଉଁଠାକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ପରେ ମୁଁ କହିଲି ଯେ ମୁଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।