ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଜନା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, କୋରୋନା ଅବଧିରେ, ଦେଶର ଗରିବ ପରିବାରର ଆୟର ଉତ୍ସ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟୟ ବିଭାଗ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଠାରୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବ୍ୟୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଯୋଜନା ଦେଶ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରୁଛି । ଏହା ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ନୁହେଁ । ବିଗତ ମାସରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ରାଜସ୍ୱ ଉପରେ ପଡିଛି, ଯଦି ଅଧିକ ରିଲିଫ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନା ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରିବ ।

ବିଭାଗ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କୋରୋନା ମହାମାରୀ ପରଠାରୁ ସରକାର ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ପାଇଁ ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଦିଆଯାଉଛି । ଯଦିଓ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ରିହାତି ମିଳିଛି, କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବୋଝ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ଯଦି ଏହି ଯୋଜନା ଆଉ ୬ ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଏ, ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ବିଲ୍ ୮୦,୦୦ କୋଟି ଆହୁରି ବଢ଼ି ପ୍ରାୟ ୩.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ପହଞ୍ଚିବ । ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାରଙ୍କୁ ବଡ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ । ବଜେଟରେ ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ପାଇଁ ସରକାର ୨.୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି ।