୧.୪୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେବ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଆଉ ୧.୪୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଳବାଇ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ୩.୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି ଓ ୧.୪୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଳବାଇ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୮,୦୦୦ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରେଳବାଇର ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେଠାରୁ ଜମି ପାଇପାରିନଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ଜମି ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ମାତ୍ରେ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମାଲ ପରିବହନ କରିଡର (ଡିଏଫସି) ବିଷୟରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇସାରିଛି, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ କୌଣସି ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇ ନାହିଁ।