ଟ୍ରେନ୍ ଓ ହୋଟେଲ ବୁକିଂ ବାତିଲ୍ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଓ ହୋଟେଲ ରୁମ୍ ଗୁଡିକର ବୁକିଂ ବାତିଲ ଉପରେ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ଦେୟ ଉପରେ ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର ବା ଜିଏସଟିର ପ୍ରୟୋଗ ହେବ । ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା ଟ୍ୟାକ୍ସର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁକିଂ ବାତିଲ କରିବା ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିଯିବା ସହିତ ସମାନ ହେବ । ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଦଣ୍ଡ ଅଛି । ତାହା ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପେନାଲ୍ଟି ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଯଦି ବାତିଲ ସେବା ସହିତ ଜଡିତ, ତେବେ ଏହି ବାତିଲ ଚାର୍ଜରେ ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ବୁକିଂ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକ ଯେଉଁ ହାରରେ ଜିଏସ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, ବାତିଲ ସମୟରେ, ତାଙ୍କୁ ସମାନ ହାରରେ ବାତିଲ ଚାର୍ଜ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ୟୁନିଟ୍ ତିନୋଟି ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛି । ହୋଟେଲ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଓ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ପରି, ଏଥିରେ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏକ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାହକ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ବୁକିଂ ବାତିଲ କରନ୍ତି, ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ବାତିଲ ଚାର୍ଜ ଭାବରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଯେହେତୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ବାତିଲ ଚାର୍ଜ ହେଉଛି ଏକ ଦେୟ, ଏହା ଜିଏସ୍ଟିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ।

ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ୟୁନିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସର୍କୁଲାରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ଏସି କୋଚ୍ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ବାତିଲ୍ ଚାର୍ଜରେ 5 ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ହେଉଛି ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ହାର । ସେହିଭଳି ବିମାନ ଯାତ୍ରା କିମ୍ବା ହୋଟେଲ ବୁକିଂ ବାତିଲ ଉପରେ, ଯେଉଁ ହାରରେ ଜିଏସ୍ଟି ବୁକିଂ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ବାତିଲ ଉପରେ, ତାଙ୍କୁ ସମାନ ହାରରେ ବାତିଲ ଚାର୍ଜ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ।