ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ନୀତୀଶ କୁମାର, ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ତେଜସ୍ବୀ

ପାଟନା : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହିତ ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ନେତା ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ।

ରାଜଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଫଗୁ ଚୌହାନ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଶପଥ ନେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି ।

ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳର ବା ଆରଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାବଡୀ ଦେବୀ, ତେଜ୍ ପ୍ରତାପ ଯାଦବ, ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସମେତ ଆରଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା, ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ ।

ତେବେ ୮ମ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବାପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିହାର ଜନତା ନୂଆ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ବେଶ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ୨୦୨୦ ନିର୍ବାଚନରେ ଜେଡିୟୁ ସହିତ ବହୁତ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦ ମାନେ ବାରମ୍ବାର ବିଜେପି ମେଣ୍ଟରୁ ଓହରି ଯିବା ପାଇଁ କହୁଥିଲେ । ଶେଷରେ ଆମେ ଏନଡିଏ ମେଣ୍ଟରୁ ଓହରି ଯାଇଛୁ । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବୁଛନ୍ତି ଦେଶରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଶେଷ ହୋଇଯିବେ । ଏବେ ଆମେ ବି ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ଆସିଯାଇଛୁ । ବିରୋଧୀ ଦଳ ଆହୁରି ମଜବୁତ ହେବ’।

ନୀତିଶ କୁମାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ନାମ ନ ନେଇ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ ରେ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୪ ରେ ରହିବେ? ଆମେ ରହୁ କିମ୍ବା ନରହୁ, ସେ ୨୦୨୪ ରେ ସେଠାରେ ରହିବେ ନାହିଁ । ବିଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବା ବିଷୟରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦେଢ଼ ମାସ ଧରି ଆମର କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହେଉ ନଥିଲା, ଯାହା ଘଟୁଥିଲା, ତାହା ଭୁଲ ଥିଲା । ନୀତିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ୨୦୨୦ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜେଡିୟୁ ସହିତ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ଆମର ବିଜେପି ସହିତ ଯିବା ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସବୁ ଛାଡିଦିଅ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସମାପ୍ତ ହେବ । ଆମେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରି ଆସିଛୁ । ସାରା ଦେଶରେ ବୁଲାବୁଲି କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ମଜବୁତ କରିବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ନୀତିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଗକୁ ସବୁକିଛି କରିବୁ । ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ସମଗ୍ର ବିରୋଧୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢନ୍ତୁ ଓ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୪ ଆସୁଛି ।”

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଜେଡିୟୁକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ପୁରୁଣା ସ୍ଥାନକୁ ଗଲୁ । ଯେତେବେଳେ ବାଜପେୟୀ ଓ ମୋଦିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ନୀତିଶ କୁମାର କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲି ପାରିବୁ ନାହିଁ । ସେତେବେଳେ ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଷୟ ଥିଲା । ଅଟଳ ଜୀ ଓ ସେହି ସମୟର ଲୋକଙ୍କର ଯେଉଁ ଭଲପାଇବା ଥିଲା, ତାହା ଭୁଲିହେବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର କିଛି କହିବାର ନାହିଁ । ଆମେ ଜଣେ ଲୋକ ଦେଇଥିଲୁ, ସେ ତାଙ୍କର ହୋଇଗଲେ । ଏହା କହି ସେ ସିଧାସଳଖ ଆରସିପି ସିଂଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ।