ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଚାଲିବ, ଅଧିକାରୀମାନେ କେବଳ ହଁ ସାର୍ କହିବା ଉଚିତ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଉପରେ କଡ଼ା ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର କାମ କରିବ ନାହିଁ, ଆପଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହୁଛି ଯେ ତୁମେ ଯେପରି କହୁଛ ସରକାର ସେପରି କାମ କରିବ ନାହିଁ, ତୁମକୁ କେବଳ ‘ଜୀ ସାର୍’ କହିବାକୁ ପଡିବ । ମନ୍ତ୍ରୀ ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ତୁମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗରିବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆଇନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଆଇନ ଭାଙ୍ଗିବା କିମ୍ବା ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏହା କହୁଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆଇନ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ବିକାଶର ରାସ୍ତାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ, ତା’ହେଲେ ସେଗୁଡିକ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ ।

ନିତିନ ଗଡକରୀ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମନୋହର ଯୋଶୀ ସରକାରରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ସର୍ବଦା ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କୁ କୁହ ଯେ ସରକାର ତୁମର କଥା ଅନୁଯାୟୀ କାମ କରିବ ନାହିଁ । ତୁମକୁ କେବଳ ‘ହଁ ସାର୍’ କହିବାକୁ ପଡିବ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗାଡଚିରୋଲି ଏବଂ ମେଲଘାଟ ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର ଆଦିବାସୀ ପିଲା ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ରାସ୍ତା ନଥିଲା । ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପଥରେ ଜଙ୍ଗଲ ନିୟମ ବାଧକ ସାଜୁଥିଲା । ଏହି ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଙ୍ଗଳରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟିକରୁଥିବା ଆଇନକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କିମ୍ବା ବାଇପାସ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେତୁ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଏନଜିଓ ‘ଜନ ଆକ୍ରୋଶ’ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବାବେଳେ ୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହେଉଛନ୍ତି ।