ଦଳିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଘଟଣାରେ ଅଡୁଆରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର

ଜୟପୁର : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ରାଜସ୍ଥାନର ଜାଲୋରରେ ଜଣେ ଦଲିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଚିନ ପାଇଲଟ । ଏହି ଘଟଣାରେ ଗେହଲୋଟ ସରକାରକୁ ବିଜେପି ଓ ବିଏସପି ଭଳି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଘେରିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତରୀଣ କଳହ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ପାନଚାନ୍ଦ ମେଘୱାଲ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ସଚିନ ପାଇଲଟ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ଘରେ ପହଞ୍ଚି ପୋଲିସ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧିକ ଘଟଣା ଘଟେ ବୋଲି ଦେଇଥିବା ଗେହଲୋଟଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ସେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ।

ପାଇଲଟ ଓ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆରୋପ-ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଯୋଗୁଁ ବିଜେପିକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି । ବିଜେପି ଗେହଲୋଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ କରିବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡୁନାହିଁ । ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କହ୍ନେୟାଲାଲ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳିତ ଛାତ୍ର ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଗେହଲଟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, ଏହା ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ପଛରେ ଥିବା ପାଇଲଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଗକୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖୱତ ପାଇଲଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାଲୋଚିତ ହେବା ପରେ ଗେହଲୋଟଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “କେବଳ ସଚିନ ପାଇଲଟ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ, କେବେ ନା କେବେ କିମ୍ବା କାହାର ନା କାହାର ବିବେକ ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ । କେତେ ଭରତ ସିଂ କିଛି କୁହନ୍ତି ଓ କେବେ ବେଳେବେଳେ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ଏହା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସିଏମ୍ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ନିଜର ନେତାମାନଙ୍କୁ ପରିହାସ କରନ୍ତି ।”

ସଚିନ ପାଇଲଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜାଲୋରର ଜଣେ ଦଲିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ କଥିତ ଭାବେ ଜଣେ ହାଣ୍ଡି ଛୁଇଁବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏକ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ପିଟିଥିଲେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ତେବେ ପୋଲିସର ଦାବି ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ସଚିନ ପାଇଲଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ଆଦୌ ବରଦାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଲାଠି ଚାର୍ଜ କରାଯିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିବା ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଦଳିତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଜାଲୋର ଜିଲ୍ଲାର ସୁରାଣା ଗାଁର ଦଳିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଶନିବାର ଦିନ ୯ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରଜଣଙ୍କ ସ୍କୁଲରେ ଏକ ମାଠିଆରୁ ପାଣି ପିଇଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲେ ବି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।