ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନାଲିବତୀ କାର୍ ବ୍ୟବହାର ମନା

କୋଲକାତା : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ସ୍କାମରେ ଜଡିତ ଟିଏମସି, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିର ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନାଲିବତି କାର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଚାର ସଂହିତା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମ ପୁସ୍ତକ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଗିରଫ କରିଛି ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଯଦି କୈଣସି ଫାଇଲ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସେ, ତେବେ ଏହାକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଦସ୍ତଖତ କରନ୍ତୁ । ପାର୍ଥ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ହଟାଇବା ପରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କ୍ୟାବିନେଟକୁ ପୁର୍ନଗଠନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପରଠାରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଥିଲା ।

ପାର୍ଥ ଚାଟାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିବା କମିଟି ବିଷୟରେ ସେ ଅଧିକ କିଛି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି । ପାର୍ଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ପାଖକୁ ଏକ ଫାଇଲ ଆସିଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ ଦସ୍ତଖତ କରି ଫେରାଇ ଦେଇଛି । ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ବୈଠକରେ ସିଏମ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ହେବାକୁ କହିଥିଲେ । ତୁମର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଅ ଏବଂ ସର୍କିଟ ହାଉସରେ ରୁହ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଯିବ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ସବୁକିଛି ନୁହେଁ । ଏହା ଏକ ଲାଇସେନ୍ସ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ କିଛି କରିପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ଟିଏମସି ନେତା ଅନୁବ୍ରତ ମଣ୍ଡଳଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆଚରଣ ବିଧି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ସେହି ପୁରୁଣା ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ନିଜ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେବଳ ବାଇକ୍ ଏବଂ ସାଇକେଲରେ ଗାଁ ଯିବାକୁ ବିଧାୟକ ଏବଂ ବ୍ଲକ ସଭାପତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ କହିଥିଲେ ।