୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ମୋଦି ବନାମ କେଜରିୱାଲ ହେବ: ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ସିବିଆଇ ଚଢାଉ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ ଶନିବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବିବାଦୀୟ ନୂତନ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ନୀତିକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ନୀତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚ୍ଚୋଟତା ସହିତ ଏହି ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛୁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ମୋ ଘରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ଭଲ କାମ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ସବୁଠୁ ବଡ ଖବରକାଗଜ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀର ଶିକ୍ଷା ମଡେଲକୁ ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ ଛାପିଥିଲା । ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଼ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଆଉ ଏକ କାହାଣୀ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଗଙ୍ଗା ନିକଟରେ ହଜାର ହଜାର ମୃତଦେହ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ କୌଣସି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଜଡିତ ନୁହେଁ । ମୋର ଏକମାତ୍ର ଭୁଲ ହେଉଛି ମୁଁ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାରର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ । କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ମୋ ଘରେ ସିବିଆଇ ଚଢାଉ ହୋଇଛି ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଦ କିମ୍ବା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ସେଣ୍ଟରର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଓ ତାଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଲୋକପ୍ରିୟତା । ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଯେଉଁଠାରେ କେଜ୍ରିୱାଲ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଭାବନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପିଏମ ମୋଦୀ କେବଳ ତାଙ୍କର କିଛି ବିଲିୟନେୟାର ଏବଂ ଟ୍ରିଲିୟନେୟାର ବନ୍ଧୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ପଚାରିଥିଲେ ମୋଦୀ ବନାମ କିଏ (କିଏ) । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ ମୋଦୀ ବନାମ କେଜ୍ରିୱାଲ । କେଜ୍ରିୱାଲ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ କିରି କରିବେ ସେ ଜାଣନ୍ତି । ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି ।