ଦରିଦ୍ର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଯୋଜନା ଆବଶ୍ୟକ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ମାଗଣା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ
ମାଗଣା ସୁବିଧା ଏବଂ ଜିନିଷ ଯୋଗାଇବା ଯୋଜନା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ । ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଫ୍ରିବିଜ୍ ଅଧୀନରେ କିଛି ଆସେ କି ନାହିଁ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକୁ କ’ଣ ବିବେଚନା କରାଯିବ ତାହା କିଏ ସ୍ଥିର କରିବ?

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଷମତା ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ । ଫ୍ରିବିଜ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି,
ଧରାଯାଉ ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଆଇନ ତିଆରି କରନ୍ତି ଯାହା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଉପହାର ଦେବାକୁ ବାରଣ କରେ, ତେବେ ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ନ୍ୟାୟିକ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏଭଳି ଆଇନ ଆସିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଦେଶର
କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଏହି କଥା ଶୁଣୁଛୁ ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଶ୍ୱିନୀ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ନିର୍ବାଚନରେ ମାଗଣା ସୁବିଧା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ଦଳର ମାନ୍ୟତା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଯଦି କେହି ଯୋଜନାର କଲ୍ୟାଣ ସମ୍ପର୍କରେ କୋର୍ଟକୁ ଆସେ, ତେବେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଏଥିରେ କାହିଁକି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବ ସେ ନେଇ ଏକ ବିତର୍କ ହେବ । ମାଗଣା ଉପହାର କ’ଣ ତାହା ଆମେ ସ୍ଥିର କରିବୁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ । ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ପାନୀୟ ଜଳର ସୁବିଧା, ଶିକ୍ଷା ସୁବିଧାକୁ ମାଗଣା ଉପହାର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ
ପାରିବ କି ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ମାଗଣା ଉପହାର କ’ଣ ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆମେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ସାରର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଉପହାର ଭାବରେ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ବୋଲି କହିପାରିବା କି? ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର
ସଠିକ୍ ଉପାୟ କ’ଣ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଦାୟିତ୍ୱ ପୂରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ତଥା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାରେ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ‘ଫ୍ରିବିଜ୍‌’ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ।

କୋର୍ଟ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଯୁକ୍ତି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍କିମ୍‌କୁ ସୂଚାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୋଟରମାନେ ମାଗଣା ଉପହାର ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ପରେ ସେମାନେ ସମ୍ମାନଜନକ ଢଙ୍ଗରେ ଆୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।