ଆଉ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ : କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ୨୬ଟି ସବୁଜ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଏବଂ ସଡକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ଆମେରିକା ସହିତ ସମାନ ହେବ । ଏହା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୋଲ୍ ନ ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଟୋଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଧାସଳଖ କଟାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୯ରେ ଆମେ ଏକ ନିୟମ କରିଛୁ ଯେ କାରଗୁଡିକ କମ୍ପାନୀ-ଫିଟ୍‌ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ସହିତ ଆସିବ । ସେଥିପାଇଁ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ ଆସିଥିବା ଯାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ଅଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ହଟାଇବା ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଅଛି । ଟୋଲ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ କାରରେ ‘ଜିପିଏସ୍‌’ ସିଷ୍ଟମ୍ ସଂସ୍ଥାପନ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ ଆଧୁନିକ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନୂଆ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ ସେତେବେଳେ ଟୋଲ ବୁଥରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ନାହିଁ । ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଅନେକ ସହର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ହ୍ରାସ ପାଇବ । ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟୋଲ ରାସ୍ତାରେ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୭୫ କିଲୋମିଟର ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି, କିନ୍ତୁ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦୂରତା ପାଇଁ କେବଳ ଦେୟ ଆଦାୟ କରାଯିବ ।