‘ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଆଦର୍ଶ ଭୁଲିଯାଇଛନ୍ତି ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ୍ ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି) ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ନୂଆ ମଦ ନୀତି ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ମଦ ନୀତି ବିଷୟରେ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଆସୁଥିବା ଖବର ମୋତେ ଦୁଃଖିତ କରିଛି । ଆମେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରି ମଦ ନୀତି ଆଶା କରିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ କରିନାହଁ ।

ଅନ୍ନା ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଅର୍ଥ ପାଇଁ କ୍ଷମତାର ଅଳନ୍ଦିରେ ଫସିଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ବୃହତ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ବାହାରିଥିବା ଦଳ ସହିତ ମେଳ ଖାଉନାହିଁ । ତୁମେ ତୁମର ପୁସ୍ତକ ସ୍ୱରାଜରେ ବଡ଼ ଜିନିଷ ଲେଖିଥିଲ, କିନ୍ତୁ ତୁମର ଆଚରଣରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଲାନାହିଁ । ତୁମେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମୁଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖୁଛି ।

ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବରବାଦ କରୁଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଭଳି ମଦନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ତୁମର ଶବ୍ଦ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଫରକ ରହିଛି । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିବାକୁ ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ଏକ ଚାପଗୋଷ୍ଠୀ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଯଦି ଏହା ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇଥାନ୍ତେ । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଏହା ଘଟିଲା ନାହିଁ ।

ଏହାପରେ, ଆପଣ, ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନେ ଏକତ୍ର ହୋଇ ପାର୍ଟି ଗଠନ କରିଲ । ଏକ ଏତିହାସିକ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଯେଉଁ ଦଳ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଦଳଙ୍କ ପରି ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ।

ସୂଚନାଥାଉକି କେଜ୍ରିୱାଲ ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ସ୍ୱରାଜ’ରେ ଗ୍ରାମସଭା, ମଦ୍ୟପାନ ନିବାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ବଡ଼ ବଡ଼ କଥା ଲେଖିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତୁମଠାରୁ ବହୁତ ଆଶା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରାଜନୀତିରେ ଯାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ତୁମେ ଆଦର୍ଶ ଆଦର୍ଶକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛ ବୋଲି ଆନ୍ନା ଏହି ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।