ଏଣିକି ଫେସବୁକ୍ ଓ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ଚାର୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି)ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରେ ଆପଲ୍ ଆଇଓଏସ୍ ଗୋପନୀୟତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରୁ ଏହାର ବିଜ୍ଞାପନ ବ୍ୟବସାୟରେ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ ପରେ ମେଟା ଫେସବୁକ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଏବଂ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ଦେୟଯୁକ୍ତ ଫିଚର୍ସ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଦଳ ଗଠନ କରୁଛି ।

ଭର୍ଜ ଅନୁଯାୟୀ, “ମେଟାର ମୁଖ୍ୟ ସୋସିଆଲ ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ପେଡ୍ ଫିଚର୍ସ ଆଣିବାରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରୟାସ ।”ନୂଆ ମୋନିଟାଇଜେସନ ଡ୍ରାଇଭ ମେଟାର ପୂର୍ବତନ ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତୀତି ରାୟଚୌଧୁରିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହେବ ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ନୂଆ ମୋନିଟାଇଜେସନ ଡ୍ରାଇଭ ମେଟା ୨୦୦୭ ରେ ସାର୍ବଜନୀନ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜୁନ୍ ତ୍ରୟମାସିକରେ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ ଘଟୁଛି, ତୃତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆହୁରି ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।

ଫେସବୁକ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, ରାଜସ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ୨୮.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ୨୦୨୧ର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୟମାସରେ ୨୯.୦୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରୁ ୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ମୋଟ ଉପରେ, ତ୍ରୟମାସରେ ମେଟାର ଲାଭ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୬.୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଆପଲର iOS ୧୪.୫ ଅପଡେଟ୍ ଏକ ଆପ୍ ଟ୍ରାକିଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଫିଚର୍ସ ସହିତ ଆସିଛି, ଯାହା ଟେକ୍ ଜିଆଣ୍ଟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।

ମେଟାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଶେରିଲ୍ ସାଣ୍ଡବର୍ଗ କହିଥିଲେ ଯେ, “ଆପଲ୍ ସେମାନଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଗୋଟିଏ- ଆମର ବିଜ୍ଞାପନଗୁଡିକର ସଠିକତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହା ଡ୍ରାଇଭିଂ ଫଳାଫଳର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ସେହି ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ମାପିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି ।”