୨୦୨୧ରେ ପ୍ରତିଦିନ ୪୫୦ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଦେଶରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ହେତୁ ୧.୬୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି ୪୫୦ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ କିମ୍ବା ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୧୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଯେକୌଣସି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ଅଧିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ।

ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡସ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନସିଆରବି) ଭାରତରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଆତ୍ମହତ୍ୟା – ୨୦୨୧\’ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧.୧୯ ଲକ୍ଷ ପୁରୁଷ, ୪୫,୦୨୬ ମହିଳା ଏବଂ ୨୮ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଅଛନ୍ତି । ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୦ ଏବଂ ୨୦୨୧ରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏନସିଆରବି ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ରେ ସାରା ଦେଶରେ ୧.୫୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୯ ରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ୧.୩୯ ଲକ୍ଷ, ୨୦୧୮ରେ ଏହା ୧.୩୪ ଲକ୍ଷ, ୨୦୧୭ରେ ଏହା ୧.୨୯ ଲକ୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୨୦ ଏବଂ ୨୦୨୧ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧.୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ।

ଏନସିଆରବି ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୬୭ ମସିହାରୁ ଏହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ଉପରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି । ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୮,୮୨୯ ଥିଲା । ଦେଶରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ୧୯୮୪ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୫୦,୦୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା ଏବଂ ୧୯୯୧ ରେ ଏହା ୭୫,୦୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା । ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୮ରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ଏକ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା ।