ବିପଦଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇ ରୁଷ ଯାହା କହିଛି, ତାହା ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ପ୍ରତି ବିପଦଜ୍ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଗବେଷକଙ୍କ ଜୀବନ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ରୁଷ ମତ ଦେଇଛି । ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ସହିତ ଶତ୍ରୁତା ବୃଦ୍ଧିପାଇବା ପରେ ରୁଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଓହରି ଯିବାକୁ ପ୍ରାୟ ମାସକ ତଳେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

ଏବେ ରୁଷ ମହାକାଶ ସଂସ୍ଥା ରସ୍‌କସମସ୍ ମୁଖ୍ୟ ୟୁରି ବୋରିସୋଭ କହିଛନ୍ତି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକାଧିକ ଉପକରଣ ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ଏହାର ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ବହୁ ପୁରାତନ ହେଲାଣି । ଫଳରେ ଏହି ଉଡନ୍ତା ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ଗବେଷକ, ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ରୁଷ୍‌? ବିରୋଧରେ ଏକାଧିକ କଟକଣା ଲଗାଇବା ପରେ ରୁଷ ତାହାର ନିଜସ୍ୱ ଏକ ଉଡନ୍ତା ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ ସକାଶେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ୨୦୨୪ ପରବର୍ତ୍ତୀ କୌଣସି ସମୟରେ ଏହା ନୂଆ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବ । ତେବେ ତାହା ପୂର୍ବରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାକାଶରେ ଥିବା ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉଭୟ ରୁଷ ଓ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଗବେଷକ ରହି ଗବେଷଣା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବୈଷୟିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର (ଆଇଏସଏସ୍‌) ତାହାର ସମସ୍ତ ୱାରାଣ୍ଟି ଅବଧି ଟପିସାରିଛି । ଫଳରେ ଏହା ବି ଜ୍ଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହାର ଏକାଧିକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଅକାମି ହୋଇପଡ଼ିବା ସହିତ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଫାଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରୁଷ ସେଠାରୁ ନିଜ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣି ନୂତନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ କରିବ ।

ଏହି ନୂଆ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀ ଉପରିସ୍ଥ କକ୍ଷପଥରେ ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିବ । ଫଳରେ ଏହା ମହାକାଶରୁ ହେଉଥିବା ବିକିରଣ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସହିତ ରୁଷର ବିଶାଳ ଭୂଭାଗର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ । ଏହା ଚୀନ ସମେତ ରୁଷ୍‌ର ବନ୍ଧୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ନିମନ୍ତେ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ରହିବ ବୋଲି ବୋରିସୋଭ କହିଛନ୍ତି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ତାହାର ନିଜସ୍ୱ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିଛି ଏବଂ ଏହା ଆଗାମୀ କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ ।