୧୫୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ୍ଟେନରରେ ଶୋଇବେ-ଟେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଖାଇବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ଭାରତ ଯୋଡ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡୁର କନ୍ୟାକୁମାରୀ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୧୫୦ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରାରେ ରାହୁଲ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟ ଦେଇ ୩,୫୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବେ। ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଞ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ରାଲିରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅସମାନତା, ସାମାଜିକ ଧ୍ରୁବୀକରଣ, ରାଜନୈତିକ କେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଏବଂ ଆଦର୍ଶ ନୀତି ଆଦିର ମୁକାବିଲା କରିବା ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ। ପଦଯାତ୍ରା ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଚାଲିବ। ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍‌ ସକାଳ ୭ରୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୦ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୩ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ହାରାହାରି ଯୋଜନାରେ ଦୈନିକ ୨୨ରୁ୨୩ କିଲୋମିଟର ଚାଲିବାକୁ ହେବ।

ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରାହୁଲ ଆସନ୍ତା ୧୫୦ ଦିନ ପାଇଁ କଣ୍ଟେନରରେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଶୋଇବା ଶଯ୍ୟା, ଶୌଚାଳୟ ରହିଛି। ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ପରିବେଶରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ, ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୬୦ ଟି ଏପରି କଣ୍ଟେନର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ରାତିର ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ କଣ୍ଟେନରକୁ ଏକ ଗାଁ ଆକାରରେ ଏକ ନୂତନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ରଖାଯିବ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହିତ ରହୁଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏକାଠି ଭୋଜନ କରିବେ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡିହେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯୋଡ ଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ସେ ଏହି ସମଗ୍ର ଯାତ୍ରାକୁ ସରଳ ଉପାୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହାକୁ ଏକ ଯାତ୍ରା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ଏହାକୁ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି ।

ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରାହୁଲ କୌଣସି ହୋଟେଲରେ ରହିବେ ନାହିଁ। ଟେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ନେତା ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଏକାଠି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ତେବେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ୟୁନିଟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯାତ୍ରା ସହ ଜଡିତ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ।