କଂଗ୍ରେସ ଆସାମକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭୂମିରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା : ଅମିତ୍ ଶାହା

ଗୌହାଟି : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଆସାମର ଗୌହାଟିରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ମିତ ଆସାମ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଅମିତ ଶାହା କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ମୁଁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଆସାମକୁ ଆସି ନାହିଁ, ମୁଁ ଆଜି ବିଜେପି କର୍ମୀ ଭାବରେ ଏଠାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସାମର ମହାନ ଭୂମିକୁ କଂଗ୍ରେସ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା, ଆତଙ୍କବାଦ, ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଓ ଆନ୍ଦୋଳନର ଭୂମି ଭାବେ ପରିଣତ କରିଥିଲା । ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆସାମ ସମାବେଶୀ ବିକାଶ ନମିଳେ ତେବେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେବ ।

ଗୁଆହାଟୀ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିବାବେଳେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଆସାମକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭୂମିରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା । ଆସାମର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ହିତେଶ୍ୱର ସୌକିଆ ଥରେ ଏବିଭିପି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆସାମକୁ ଆସିବା ପରେ ଆମକୁ ବହୁତ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ ।

ଶାହା ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ କେବେ ଭାବି ନ ଥିଲୁ ଯେ ଲଗାତାର ଦୁଇ ଥର ଆସାମରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବ । ୧୯୯୬ ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ହିତେଶ୍ୱର ସୌକିଆଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଦୁଇଥର ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଅମିତ ଶାହା ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । ଆସାମର ପବିତ୍ର ତଥା ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଟିକୁ କଂଗ୍ରେସ ସର୍ବଦା ବିଭାଜନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଥିଲା । ମୁଁ ଆଜି ବହୁତ ଖୁସି ଯେ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୨୨ର ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଏବଂ ଆସାମ ବିକାଶ ପଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଉଦଘାଟନ ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ଭଳି ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ ଉଭୟ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ବିକାଶ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ବିଜେପିର ବିକାଶ ଏକାଠି ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ଦଳମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଟି ଇଟା ଓ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ଘର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ମନ୍ଦିର । ଜଣେ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ କୋଠା ନୁହେଁ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଟି ଏକ ଭାବପ୍ରବଣତା ।