ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହେବ +୨ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ରାଜ୍ୟରେ +୨ କଳା, ବାଣିଜ୍ୟ, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏନେଇ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ(ସିଏଚଏସଇ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଏଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଫର୍ମ ପୂରଣ ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ନଭେମ୍ବର ୧୪ରୁ ୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ୨୧ରୁ ୨୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଫି ଦାଖଲ ହେବ। ସେହିପରି ଶହ ଟେଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେଇ ୨୧ରୁ ୨୬ ଏବଂ ୪୫୦ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍‍ ଦେଇ ୨୮ରୁ ୩୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବେ। ଉଭୟ ରେଗୁଲାର ଓ ଏକ୍ସ ରେଗୁଲାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି ସମୟରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବେ। ସବୁ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ର ୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଫର୍ମ ପୂରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାରିବେ। ୩୦ ପରେ କୌଣସି ପିଲାଙ୍କ ଫର୍ମ ପୂରଣ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ। ତେବେ ରେଗୁଲାର ବର୍ଗର ପିଲାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୫୨୦ ଟଙ୍କା ଫର୍ମ ପୂରଣ ଫି’ ଓ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍‍ ବିଷୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦାଖଲ କରିବେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସିଲାବସରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ପୂର୍ବ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ କରୋନା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଲାବସ୍‍ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଲାବସରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ସେହିପରି ମୂଲ୍ୟାୟନ ପଦ୍ଧତ୍ତି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ସମାନ ରହିବ। ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ତରରୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ସିଏଚଏସଇ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ତରରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ତ୍ରୟ ମାସିକ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ମିଳିବ। ଅବଶିଷ୍ଟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ସିଏଚଏସଇ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଆଯିବ। ତେବେ ୨୦ ଓ ୮୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟର ମାର୍କ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ