ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ-ଚୀନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) କରୋନା ସଙ୍କଟରୁ ବିଶ୍ୱ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଯେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଖବର ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି । ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ଦେଇଥିବା ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ସହଯୋଗରେ ରାୱଲପିଣ୍ଡିର ଗବେଷଣା ଲ୍ୟାବରେ କରୋନାଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କାମରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି । ୨୦୧୯ରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଆସିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ ଚୀନ୍‌ର ଉହାନରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା ।

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ଉହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍‌ ଭାଇରୋଲୋଜି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସଂଗଠନ (ଡେଷ୍ଟୋ) ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଉନ୍ନତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସ୍ତରୀୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଗୁଡିକ ଏପରି ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ଯାହା କରୋନା ଅପେକ୍ଷା ଆହୁରି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ-ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିବାର ମାତ୍ର କିଛି ମାସ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ଆନ୍ଥୋନୀ କ୍ଲେନଙ୍କ ଏକ ଦାବି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି । ଚାଇନାର ଉହାନ ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଡେଷ୍ଟୋ) ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କ୍ଲେନ କହିଛନ୍ତି ।

କ୍ଲାନ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଗୁପ୍ତ କାରବାରର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବାୟୋ ୱେପନ୍ ତିଆରି କରିବା । ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଗବେଷଣା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚାଲୁ ରହିଛି ବୋଲି କ୍ଲେନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଲ୍ୟାବରେ ଘାତକ ଭାଇରସ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ । କ୍ଲେନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଯଦି ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାରେ କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଚୀନ୍ ଏଥିରୁ ସହଜରେ ଦୂରେଇ ଯାଇପାରିବ । ତେବେ ବିଶ୍ୱକୁ ମିଛ କହିବାରେ ଓସ୍ତାଦ ଭାବେ ପରିଚିତ ପାକିସ୍ତାନ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଏପରିକି ପାକିସ୍ତାନ ୨୦୨୦ ରେ ଏଠାରେ ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି ।