ତିକ୍ତତା ଭୁଲି ଏକାଠି ହେଲେ ଚୀନ ଓ ଆମେରିକା

ବାଲି : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବାଲିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବାଇଡେନଙ୍କ ସହ ସ୍ପଷ୍ଟ ଓ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚାରଧାରା ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଇୱାନ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ବାଇଡେନ ଆପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅଞ୍ଚଳର ଶାନ୍ତି ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ସେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଆଗରେ ମାନବାଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉତ୍‌ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ କହିଛି ଯେ ବାଇଡେନ ଏବଂ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ ଏକମତ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ କେବେହେଲେ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ନେତା ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ବାଲିର ନୁସା ଡୁଆ ବେ’ର ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ହୋଟେଲରେ ଭେଟିଥିଲେ । ଆମେରିକା ପ୍ରତି ଏହାର ନୀତି ଏବଂ ସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ଥିର ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଓ ନିଙ୍ଗ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସମାନ ଦିଗରେ ଗତି କରିବେ, ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିବେ, ପାରସ୍ପରିକ ଲାଭଦାୟକ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବେ ।