ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ

ମୁମ୍ବାଇ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ଓ ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ବଡ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ ଦଳର କୋଚ୍ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଛି । ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କୋଚ୍ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବିଶ୍ରାମ ଦେବା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ବ୍ରେକ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ । ମୁଁ କୋଚ୍ ଥିବା ସମୟରେ ମୋର ଦଳ ଓ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ବୁଝିବାକୁ ଚାହିଁବି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜିନିଷଗୁଡିକ ମୋ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରୁ ବାହାରକୁ ନ ଯିବ । ଏବଂ ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆପଣ କାହିଁକି ଏକ ବ୍ରେକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଆଇପିଏଲ୍ ସମୟରେ ଆପଣ ଦୁଇ-ତିନି ମାସର ବିରତି ପାଇବେ । ଜଣେ କୋଚ୍ ଭାବରେ, ଏହି ବିରତି ଯଥେଷ୍ଟ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କୋଚ୍ ସବୁବେଳେ ବାକି ସମୟ ପାଇଁ ଦଳ ସହିତ ରହିବା ଉଚିତ୍, ସେ ଯାହା ବି ହେଉ ।’

ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନିରାଶାଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନିଜର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭୂମିକା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ, ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ୨୦୧୫ ପରେ ସେମାନେ ସଠିକ୍ ଓ ଠିକ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା କିଏ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କୁ ବସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ । ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମାନଙ୍କ ଦଳରେ ଏପରି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ଭୟରେ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ମ୍ୟାଚର କଣ୍ଡିସନ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସହଜରେ କରିପାରିବ । ଏମାନଙ୍କର ଏପରି ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି । ଏହା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ୍ ।’