୧ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଫେସବୁକ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ହେବ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ୧ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଫେସବୁକ୍ ଏହାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଫେସବୁକର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ୧ ଡିସେମ୍ବର ପରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଇଣ୍ଟରେଷ୍ଟେଡ଼ ଇନ, ରିଲିଜିୟନ ଭ୍ୟୁ, ଆଡ୍ରେସ ଓ ପଲିଟିକାଲ ଭ୍ୟୁଜ ଭଳି ଜିନିଷ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ।ଏହି ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲର ସେକ୍ସନ ଓ ବାୟୋରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ।

ଫେସବୁକରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ପ୍ରଥମେ ମ୍ୟାଟ ନାଭାରା (ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କନସଲଟାଣ୍ଟ) ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ସେ କେବଳ ଦେଖାଇ ନାହିଁ, ବରଂ ସେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ୱିଟରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ ଫେସବୁକ ରିଲିଜିୟନ ଭ୍ୟୁ ଓ ଇଣ୍ଟରେଷ୍ଟେଡ଼ ଇନ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲରୁ ହଟାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଅଧିକାରୀକ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଫେସବୁକରେ ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦ, ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ, ଆଗ୍ରହ ଓ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବିଷୟରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାଟେଗୋରି ରହିଥିଲା ​​। ପୂର୍ବରୁ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଫେସବୁକରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ତିଆରି କରୁଥିଲେ, ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଲାଗୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଦଳୁଛି ।

ମେଟା ମୁଖପାତ୍ର ଏମିଲ ଭାଜ୍କେଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେସବୁକକୁ ନେଭିଗେଟ୍ କରିବା ସହଜ କରିବାକୁ ଆମେ କିଛି ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଫିଲ୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରୁଛୁ ଓ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଲୋକଙ୍କୁ ନୋଟିଫିକେସନ ପଠାଇବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ।