୨୦୨୪ରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ହେବେ ଗେମଚେଞ୍ଜର

କୋଲକାତା : (ସଂକେତ ଟିଭି) ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଏନେଇ କୌଣସି ରଣନୀତି ସଫଳ ହେବାର ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ବୟାନବାଜି କରୁଥିବାବେଳେ ଏସବୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିଏମସି ସାଂସଦ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଶୁଣୁଛୁ ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନେତା କିଏ ହେବେ । ନେହେରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ଭିତ୍ତିହୀନ କଥା । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ କାହାକୁ ଅଟକାଯିବ ସେନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ । ଅଭିନେତା-ରାଜନେତା ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ତାଙ୍କ ଦଳର ସଭାପତି ତଥା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଜଣେ ଅନୁଭବୀ ନେତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଗେମଚେଞ୍ଜର ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବେ । ବିଜେପି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ କରି ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଗୁଛି ମୋର ବନ୍ଧୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭଲ ଦିନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ବିଜେପି ‘ୱାନ ମ୍ୟାନ୍‌ ସୋ ଏବଂ ଟୁ ମ୍ୟାନ ଆର୍ମି’ ପାଲଟିଛି ।

ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବିଜେପି ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେ ଦଳର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପାଟନା ସାହିବ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ପରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ଟିଏମସିକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସାନସୋଲ ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି।

ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ନେତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଟିଏମସି ସାଂସଦ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ସେ ନିଜେ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।