FeaturedGeneralLatest

ମିଡିଆ ଟ୍ରାଏଲକୁ ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ମିଡିଆ ଟ୍ରାଏଲ ନେଇ ଏକ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗାଇଡଲାଇନ ତିଆରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଡିଜିପି ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ। ୨୦୨୪ ଜାନୁଆରି ଦ୍ବିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ।

ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲାର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ବିଶେଷତ୍ୱକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୋଲିସ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ମିଡିଆ ଟ୍ରାଏଲକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପୋଲିସ୍ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସୂଚନା ଦେବା ଜରୁରୀ । ମିଡିଆ ଟ୍ରାଏଲରେ ଗଣମାଧ୍ଯମ ଅଦାଲତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ଜଣକୁ ଦୋଷୀ ସଜାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଜଣେ ଅଦାଲତ ଦ୍ୱାରା ଦୋଷୀ ପ୍ରମାଣିତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ।

ଅପରାଧ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟିଂରେ ଜନସ୍ୱାର୍ଥର ଅନେକ ଦିଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ମୌଳିକ ସ୍ତରରେ, ଭାଷଣ ଏବଂ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଉଭୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ମତାମତ, ଖବର ଚିତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ କରିବାର ଅଧିକାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ । ଆମେ ମିଡିଆ ଟ୍ରାଏଲକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ତେବେ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗର ଇନପୁଟ ସହିତ ଗାଇଡଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ କହିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀରେ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା।