FeaturedGeneralLatestPolitics

ମନମୋହନ ସିଂହ କଥା କମ୍-କାମ ବେଶୀ କରୁଥିଲେ : ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ମନମୋହନ ସିଂହଜୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ସେ ମୌନ ରହୁଥିଲେ । ସେ ମୌନ ରହୁନଥିଲେ, ବରଂ ସେ କମ କଥା କହି ଅଧିକ କାମ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଭଲ। ଏକଥା କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ।

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସଂସଦର ୫ ଦିନିଆ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନରେ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ସଂସଦ ଭବନର ପୁରୁଣା ସ୍ମୃତି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଏବଂ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ପକାଇଥିଲେ।

ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମ ମନମୋହନ ସିଂହଜୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ସେ ମୌନ ରହୁଥିଲେ । ସେ ମୌନ ରହୁନଥିଲେ, ବରଂ ସେ କମ କଥା କହି ଅଧିକ କାମ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଭଲ।

ଆଜି ଏହି ଗୃହର ଶେଷ ଦିନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ଭାବପ୍ରବଣ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ। ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏଠାରେ କେତେ ବରିଷ୍ଠ ଓ ଦେଶଭକ୍ତଙ୍କ ଅବଦାନ ରହିଛି ତାହା ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ। ଅନେକ ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଏହି ସଂସାର ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି । ଆମେ ତାଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବୁ।