FeaturedGeneralLatest

 ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଆଣିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି): ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ନୂତନ ଆଇନ ଆଣିବେ । ଏହି ଆଇନ ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିବ। ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ହୋଷ୍ଟ ଭିଡିଓ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ। ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ କୁତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଉପକରଣରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ବୈଷ୍ଣବ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ବୈଠକରେ ଚାରୋଟି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କେତେ ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ; ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ପୋଷ୍ଟରୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏହିପରି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଭାଇରାଲ ହେବା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ କି ନାହିଁ; କିପରି ଏକ ରିପୋର୍ଟିଂ ମେକାନିଜିମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇପାରିବ ତେଣୁ ଯେକୌଣସି ଆପ୍ କିମ୍ବା ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏକ ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ; ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ବୈଠକ ପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିପ୍‌ଫେକ୍‌ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ବିପଦ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହିପରି ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଉଭୟ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସରକାର ଉଭୟ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ।