FeaturedGeneralLatestPolitics

ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେ ହେଲେ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟର ସଭାପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି): ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ମେଣ୍ଟର ସଭାପତି ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡଗେଙ୍କୁ ମନୋନୟନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ହେଲେ ଏନେଇ କୌଣସି ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ । ଶନିବାର ବଡ଼ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡଗେଙ୍କୁ ମେଣ୍ଟର ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ଭାରତୀୟ ମେଣ୍ଟର ଆବାହକ ହେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ନିମନ୍ତେ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଶନିବାର ବୈଠକରେ ମେଣ୍ଟ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ଆସନ ବୁଝାମଣାରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

ବୈଠକ ଆରମ୍ଭରେ ସଂଯୋଜକ ପଦଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ନିତିଶ କୁମାର କହିଥିଲେ ଯେ ମୋତେ କୌଣସି ପଦ ପଦବୀର ଲାଳଶା ନାହିଁ। ନିତିଶ ମେଣ୍ଟ ସଂଯୋଜକ ପଦ ଅସ୍ୱୀକାର କରିବା ପରେ ତାଙ୍କରି ପାର୍ଟିର ନେତା ବଲକୁ କଂଗ୍ରେସ ଆଡକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଜେଡିୟୁ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ଝା ସଂଯୋଜକ ପଦ ତ କଂଗ୍ରେସ ନିକଟରେ ରହିବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକରେ ଆରଜେଡି ମୁଖିଆ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ସମେତ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ, ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର, ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର, ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ମାର୍କ୍ସବାଦୀ) ନେତା ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ, ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଡିଏମକେ ମୁଖ୍ୟ ଏମକେ ଷ୍ଟାଲିନ୍ ପ୍ରମୁଖ ଭାରତୀୟ ମେଣ୍ଟର ଦଳଗୁଡ଼ିକର ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ସପା ନେତା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଏବଂ ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ।